CHRIS BYARS QUARTET - koncert

06.05. 2012 o 19:00

Projekt SPOTs, veľvyslanectvo Spojených štátov amerických na Slovensku a GES Club v Košiciach, Vás pozývajú na jarné jazzovanie. Presne po dvoch rokoch sa kapela Chris Byars Quartet v zložení Chris Byars, Ari Roland, Zaid Nasser a Keith Balla opätovne vracia do Košíc. V piatok 4. mája v čase od 18:30 oživia priestory Výmenníka Brigádnická hudobným workshopom. Priaznivci jazzu, muzikanti, študenti hudby z Košíc, Prešova a blízkeho okolia budú mať možnosť  sa zapojiť s vlastnými hudobnými nástrojmi, získať nové skúsenosti a zručnosti z hry na kontrabas, tenor- saxofón, alt – saxofón a bicie. Záver workshopu je venovaný spoločnému „jam session“ účastníkov s týmito jazzovými velikánmi. Výnimočné jarné košické jazzovanie vyvrcholí koncertom Chris Byars Quartet, v nedeľu 6.mája o 19:00 v GES Clube.

 

Neváhajte, zapíšte si tieto dva dôležité dátumy do svojho diára. Nalaďte si hudobné nástroje a zažite výnimočné jarné jazzovanie vo Výmenníku  Brigádnická a GES Clube !

———————————————————————————————————————–

Jazz vznikol v 20. storočí v USA v meste New Orleans postupným zlúčením afroamerického folklóru (najmä bluesu) s európskymi hudobnými tradíciami. Z tohto štýlu od čias jeho zrodenia vzniklo mnoho iných štýlov ako napríklad big band swing-style, bebop, rôzne druhy latin jazz fúzií ako afro-kubánsky jazz, jazz-rock, alebo acid jazz, ktorý je prímesou jazzu s vplyvmi funku a hip-hopu.

 

Kapela  Chris Byars Quartet vystupuje po celom svete takmer dve desaťročia. Najčastejšie ich jazzový nadšenci môžu počuť  v New Yorku v jazz klube Small. V minulých rokoch si táto kapela našla svoje stabilné publikum aj na Slovensku.  Ich hudobné výkony a repertoár obohatený o tóny folklórnych piesní daného regiónu ocenili priaznivci jazzu  v Banskej Štiavnici, Spišskej Novej Vsi a iných slovenských mestách.

 

Chris Byars hrá na tenor saxofón a je rodákom z New Yorku. Chris začal svoju hudobnú kariéru ako spevák v Metropolitnej opere. Hre na saxofón sa začal venovať vo veku 13 rokov. Je rovnako uznávaný ako skladateľ a aranžér, o čom svedčí i niekoľko prestížnych ocenení, grantov a odmien, ktoré dostal od organizácií ako ASCAP, Tanne Foundation a Chamber Musica America. Chris pôsobil  na Fakulte Jazzu v Lincoln Center. Za svoju prácu, ktorá priniesla jazz do verejného školského systému, bol ocenený hlavný grantom. Jeho kvartet bol tiež dvakrát zvolený pre program Rhythm Road/ American Music Abroad (2008/2009). Spolu s Ari Rolandom vedie pokračujúci program “Bi-Communal Jazz Futures” na Cypre, ktorý je sponzorovaný Veľvyslanectvom USA.

 

Ari Roland hrajúci na kontrabas je profesionálny jazzový basista z New Yorku. Absolvoval klasické päťročné štúdium hudby na Juilliard School. Počas svojej profesionálnej kariéry mal možnosť  pracovať s mnohými zvučnými osobnosťami  jazzu a patria medzi nich napríklad Barry Harris, Betty Carter, Lou Donaldson, Wynton Marsalis, Marcus Roberts či Harry Connick Jr. Jeho dva CD – nosiče  mu ako kapelníkovi v Smalls Records získali široký pozitívny ohlas kritikov z „International Jazz“.  Jeho tretí album “Nová hudba” bol uvedený na trh v septembri 2009. V posledných piatich rokoch pôsobil ako “jazzový veľvyslanec” amerického ministerstva zahraničných vecí a precestoval 32 rôznych krajín v rámci 70-tich programov.

 

Zaid Nasser hrá na alt saxofón, narodil sa a vyrástol v New Yorku, je synom majstra jazzu a blues Jamila Nassera a vďaka tomu sa učil priamo od samotných legiend jazzu. V 19-tich rokoch hral dva roky v Memphise, v rodnom meste blues s Calvinom Newbornom. Keď sa vrátil do New Yorku, bol hlavným sólistom Panama Frances “Savoy Sultans” s priekopníckym jazzovým organistom Billom Doggettom. Jeho CD bolo mnohými kritikmi zahrnuté do vtedajšieho “Top Ten” listu. Zaid ostal pôsobiť v New York City. Takisto koncertoval v Európe, na strednom východe a celej Ázii ako vedúci kapely Ministerstva zahraničných vecí USA.

 

Keith Balla je vášnivý bubeník narodený v Austine v Texase. V roku 2004 sa presťahoval do New Yorku. V 17-tich rokoch tam začal Keith profesionálne pracovať. Študoval pod vedením majstra a učiteľa v bubnovaní Kennyho Washingtona. Koncertoval v USA, Európe a Ázii, pôsobí v New Yorku, kde spolupracuje s množstvom tamojších mladých, dynamických a vplyvných jazzových umelcov. Po tom, ako vydal debutové CD v roku 2008, založil spolok jazzových bubeníkov všetkých úrovní. Teraz ho môžete najčastejšie nájsť hrať v New Yorku.

 

PREDPREDAJ:

GES Club, MIC Dargov, MIC Cassovia


CENA VSTUPENIEK:

5 € / 3 € (študenti, dôchodcovia)

 

Koncert na FACEBOOKU
http://www.facebook.com/events/440119419347839/

Program na Váš e-mail!

Chceli by ste byť informovaný o aktuálnych podujatiach a novinkách v GES Clube?
Zaregistrujte si u nás Váš e-mail, a my Vám budeme pravidelne posielať všetky aktuálne informácie a zaujímavosti z diana v GES Clube.
Váš e-mail nebude zneužitý na reklamné účely alebo spam.

Vaša e-mailová adresa:

GES Club na facebooku!

Aktuálne informácie nájdete aj na našej facebook stránke na